UZV OBRADA STERILITETA I INFERTILITETA
Sterilitet (neplodnost) se dijagnosticira u para u kojeg niti nakon godine dana nezaštićenih spolnih odnosa ne dolazi do trudnoće. Učestalost iznosi oko 8-15% svih parova. Normalna plodnost iznosi oko 20% po ciklusu, ali u normalnoj populaciji zanese 60% žena unutar perioda od 6 mjeseci, 80% unutar 12 mjeseci i oko 90% unutar 18 mjeseci.
Kada započeti sa obradom para ovisi o više faktora ,a najčešće o dobi pacijentice i anamnezi pacijentice- operativni zahvati u zdjelici,PID,poremećaj menstrualnog ciklusa,endometrioza..) i anamnezi muškog partnera- preboljele bolesti…
Ultrazvuk je neinvazivna dijagnostička metoda koja se izvrsno uklopila u obradu neplodnosti te može otkriti veći dio uzroka steriliteta.
1. UZV folikulometrija (daleko preciznija metoda u odnosu na mjerenje bazalne temperature i mjerenja LH sekrecije u urinu) - prati se da li uopće postoji folikulogeneza ( sazrijevanje jajnih stanica i oslobađanje) u jajnicima - u I dijelu ciklusa traži se dominantan preovulatorni folikul sa jajnom stanicom te se predviđa vrijeme ovulacije, a u II dijelu ciklusa UZV se prati žuto tijelo kao dokaz prošle ovulacije. U Polikinici Arcadia se folikulometrija sastoji od 3 ultrazvučna pregleda i to u dane menstrualnog ciklusa koji se određuju posebno za svaku pacijenticu ovisno o trajanju ciklusa ili o tome da li se radi o prirodnom ciklusu ili stimuliranom ciklusu lijekovima . Folikulometrija je važna zato jer se ponekad i uredan menstruacijski ciklus sastoji od duge prve folikularne faze( i više od 19 dana) i kratke luteinske faze (manje od 10 dana) ili obratno tako da je i kod ovulacijskih ciklusa , bez ultrazvuka ponekad teško odrediti točno vrijeme ovulacije. Razumno je kombinirati ovu pretragu sa serumskom pretragom razine hormona estradiola. Folikul raste 1.6 mm /dan u prirodnom ciklusu i 1.8 mm/dan u stimuliranom, a dan prije ovulacije, folikul u prosjeku iznosi 21.7 mm.
2. Dijagnosticiranje endometrioze - 40% žena sa sterilitetom. To je najčešća benigna ginekološka bolest, a karakterizirana je prisutnošću funkcionalne sluznice maternice izvan materišta- najčešće jajnik . Prekida proces folikulogeneze i takve pacijentice često nemaju ovulacije.
3. Dermoidna cista – benigna tumorska tvorba – česta u mlađih žena reproduktivne dobi , isto tako prekida stvaranje vodećeg folikula i ovulaciju.
4. Utvrđivanje ovarijske rezerve jajnih stanica – broj antralnih folikula u jajniku i volumen jajnika 3. dan menstruacijskog krvarenja , u kombinaciji sa hormonom FSH i estradiolom 3. dan. Povezano je sterilitetom ili sa slabom reakcijom na stimulaciju jajnika lijekovima.
5. Znakovi prekinute ovulacije - česti poremećaji u koje spadaju LUF sindrom(uredan progesteron 21. dan) i hemoragični anovulatorni folikul (HAF) ( nizak progesteron 21. dan).
6. Formiranje žutog tijela (CL) – znak uredne ovulacije.
7. PCOS - sindrom policističnih jajnika – metabolički poremećaj širokog spektra koji može rezultirati produženim ciklusima ili čak izostankom menstruacijskog krvarenja, ponekad znakovima povećane razine muških spolnih hormona (akne,masna kosa, ispadanje kose,pojačana dlakavost) te izostankom anovulacije i posljedičnim sterilitetom, dijabetesom, povišenim krvnim tlakom, debljinom, poremećajem razine kolesterola.
UZV kriteriji su volumen veći od 10 ccm , više od 12 folikula 2-9 mm, hipehogena stroma više od 5.5 cm. Takve pacijentice često ne reagiraju na stimulaciju klomifenom, a često reagiraju prejako kao sindrom hiperstimulacije ovarija. Kod obrade steriliteta je potrebna hormonska i metabolička obrada – ponekad se uredan ciklus i ovulacije postižu samo uz terapiju neprepoznatog dijabetesa tipa II.
8. UZV pregled jajovoda – normalan jajovod je najčešće teško prikazati zbog anatomskih odnosa UZV sličnih organa – crijeva, ali je lako prikazati patološki promijenjeni jajovod - hydrosalpinx. U pacijentica sa sterilitetom uredan UZV nalaz jajovoda ne isključuje funkcijski oštećen jajovod. U dijagnostičke protokole su uvrštene i metode kojima se ispituje prohodnost jajovoda - RTG HSG ili SHSG sonohisterosalpingografija ( UZV inačica HSG-a) vidi dalje.
9. SHSG – za sada je u Poliklinici moguće učiniti SALINE - SHSG sa neg. kontrastom - fiziološkom otopinom, a kontrastni 3D - SHSG je u planu. Ova metoda uključuje evaluaciju veličine,oblika i kontura šupljine uterusa u svim smjerovima pomoću 3D UZV te dijagnostiku polipa, mioma i priraslica u šupljini maternice, a pomoću color i power Dopplera verificirati protok kroz jajovod. Ispitivanje prohodnosti jajovoda je dio osnovne dijagnostike steriliteta, a naročito u sekundarnog steriliteta( nakon barem jedne uredne trudnoće) kada bolesti maternice kao uzrok steriliteta rastu i na 32 % udjela.
10. 3D UZV pregled maternice - debljina i izgled sluznica maternice – endometrija je u skladu s promjenama razine serumskog estrogena , sinhronost promjena sluznice i folikula na jajnicima, izgled miometrija – mišićnog dijela maternice- smještaj mioma, adenomioza, malformacije maternice (uterus arcuatus, unicornus- hemiuterus sa ili bez rudimetarnog roga, kompletni ili parcijalni bicornus, kompletni ili parcijalni septum uteri, uterus didelphys, hipoplazija- dismorfični T shaped uterus, ageneza maternice). Malformacije zahtjevaju daljnju obradu HSG i/ili MR zdjelice