Kod većine pregleda ultrazvukom, pacijent leži na leđima na stolu za preglede, koji se može nagnuti ili pomicati.
Vodenasti gel nanosi se na područje tijela koje se pregleda kako bi se transduceru olakšao kontakt s tijelom i izbjegli mjehurići zraka između transducera i kože. Radiolog zatim čvrsto pritišće transducer na kožu na raznim mjestima, prelazeći preko željenih područja ili naginjući zvučnu zraku iz udaljenog mjesta radi boljeg uvida u područje pretrage.
Isti transducer koristi se i u Doppler sonografiji.
Nakon pregleda, pacijent se oblači i obično treba pričekati dok se ne obavi pregled ultrazvučnih snimki. Radiolog ponekad može i pregledati ultrazvučne slike s pomoću tehnike žive slike pa se pacijent može odmah otpustiti.
Kod nekih pretraga ultrazvukom, transducer je priključen na sondu i uvodi se u prirodne otvore u tijelu. Ti pregledi uključuju:
- Transezofagealni ehokardiogram. Transducer se uvodi u jednjak da bi se dobile snimke srca.
- Transrektalni ultrazvuk. Transducer se uvodi u rektum muškarca radi pregleda prostate.
- Transvaginalni ultrazvuk. Transducer se uvodi u vaginu radi pregleda uterusa i jajnika.
- Većina pregleda ultrazvukom traje 15 minuta do sat vremena.
- Većina pregleda ultrazvukom je bezbolna, brza i jednostavna.
Nakon što se smjestite na stolu za preglede, radiolog će vam na kožu nanijeti malo toplog vodenastog gela te zatim čvrsto pritisnuti transducer na vaše tijelo, pokrećući ga naprijed- natrag na području pregleda sve dok se ne snime željene slike. Pritisak transducera na područje pregleda obično ne izaziva osjećaj nelagode.
Prilikom pretrage Doppler ultrazvukom možete čak čuti pulsirajuće zvukove promjenjive visine dok se prati i mjeri protok krvi.
Po završetku snimanja, gel se briše s kože.