Prvi pregled preporučujemo obaviti s dva mjeseca trudnoće. Njegovo trajanje je nešto dulje i uključuje: anamnezu, opći pregled, ginekološki pregled te planiranje laboratorijskih kontrola i slijedećih kontrola.
Anamneza je uzimanje podataka o pacijentu i obitelji, tako da liječnik lako uoči postoje li kakvi rizični čimbenici za vas i vašu trudnoću.
Opći pregled uključuje: mjerenje tjelesne visine TV i tjelesne težine TT te određivanje BMI, mjerenje krvnog tlaka i analizu uzorka mokraće.
Ginekološkim pregledom se utvrđuje stanje vrata maternice, rodnice, jajnika i jajovoda i same maternice. Najvažnije je odrediti veličinu maternice te promjene na vratu maternice.
Na prvom pregledu ćete saznati i termin porođaja.
Nakon prvog pregleda ostali su obično kraći i na njima se uvijek prati vaše tjelesno i psihičko prilagođavanje na trudnoću te stanje djeteta. Učestalost pregleda ovisi o tome je li trudnoća uredna ili rizična.
Kod uredne trudnoće kalendar pregleda izgleda ovako:
- do 28. tjedna trudnoće - jednom mjesečno ( 8 tj, 12 tj,16 tj,20 tj,24 tj,28 tj.)
- od 28. do 34. tjedna trudnoće - svaka 3 tjedna (31. tj i 34. tj)
- 36 tj. 2 tjedna
- od 36. do 39. tjedna trudnoće - jednom tjedno ( 37.tj, 38.tj,39.tj)
- od 39. tjedna preporučujemo preglede obaviti u izabranom rodilištu.
Ukoliko liječnik utvrdi da postoje rizici za vas i dijete, tada će vam preporučiti učestalije kontrole.
Prilikom svake kontrole u ginekološkoj ordinaciji, obavit ćete niz pretraga: mjerenje težine i izračunati BMI,mjerenje krvnog tlaka, odredit će se ima li u mokraći nalaza bjelančevina, šećera ili upalnih stanica, utrazvučno prikazati srce čeda tako da ga i vi vidite ili čujete kako kuca. Svaki pregled i njegovi rezultati bit će zapisani u vašu trudničku knjižicu.
Pretrage koje preporučujemo u trudnoći
Laboratorijski testovi iz krvi u I tromjesečju – kompletna krvna slika, analiza urina,GUK, hormoni štitnjače, CRP, koncentracija željeza Fe i feritin i transfuziološki testovi – krvna grupa, testovi senzibilizacije,markeri na hepatitis i sifilis.
Papanicolaou test (PAPA test) u I tromjesečju koji se uzima s vrata maternice i rodnice prilikom pregleda, u najranijoj fazi može otkriti infekciju ili zloćudne promjene na tom dijelu maternice.(ukoliko nije analiziran neposredno prije trudnoće)
Bakteriološke pretrage (bris vrata maternice te urinokultura) na spolno prenosive bolesti ili izolirati i uzročnik infekcije iz mokraće u I tromjesečju
Nakon 24. tjedna trudnoće OGTT ( oralni test tolerancije glukoze= test opterećenja šećerom) za otkrivanjem šećerne bolesti u trudnoći.
U 28. tjednu trudnoće ponavljamo testove senzibilizacije ICT, kompletnu krvnu sliku, Fe i feritin i marker upale CRP
U 35. – 37. tj bris rodnice na bakteriološku analizu - beta hemolitički streptokok tipa B (BHSB)
Prilikom svake redovite kontrole preporučujemo ultrazvučnu pretragu, ali nakon ultrazvučne potvrde uredne trudnoće u 7. ili 8 . tjednu svakako preporučamo još minimalno četiri važna UZV termina – u 12. tjednu radi mini anomaly scan-a ,u 20. tjednu radi anomaly scan-a te u 28 tj i 34 tj radi praćenja rasta ploda te doplerske kontrole funkcije posteljice te stanja ploda.
Osim navedenih osnovnih lab. pretraga u Poliklinici je moguće učiniti rani kombinirani probir trudnoće na kromosomske anomalije (hormoni iz krvi PAPP i f-bHcG +UZV mini anomaly scan11-13+6 ), prenatalne testove (tipa NIFTY…),testove trombofilije i praćenje razina bHCG u rizičnim trudnoćama.
Posjeti Poliklinici Arcadia mogu se dogovoriti osobno, telefonom na broj +385 (043) 675200 ili e-mailom.