Prostata je organ koji se nalazi samo u osoba muškog spola. To je žlijezda veličine kestena smještena ispod mokraćnog mjehura, a ispred završnog dijela debelog crijeva. Funkcija prostate je u proizvodnji većeg dijela sjemene tekućine. Osim prostate, i sjemeni mjehurići, smješteni uz prostatu, također sudjeluju u proizvodnji sjemene tekućine. Ova tekućina štiti i hrani spermije na putu do jajne stanice. Stoga, osnovna funkcija prostate nije vezana za spolnu moć muškarca, ali je jako važna za održavanje spermija i njihovu plodnost.
Obzirom da mokraćna cijev prolazi kroz prostatu, svaka bolest prostate može dovesti i do poteškoća s mokrenjem.
Najčešće bolesti koje pogađaju prostatu su upala, koja se javlja u mlađoj dobi muškarca, te benigno povećanje prostate i karcinom prostate koje se javljaju obično nakon pedesete godine života.
Osim urološkog pregleda, u dijagnostičku obradu prostate najčešće su uključeni UZV pregled te mjerenje PSA.
U sklopu ultrazvučnog pregleda mjeri se veličina prostate te, kod uvećane prostate, količina urina koja zaostaje nakon mokrenja (rezidualni urin).
PSA je skraćeni naziv za prostata specifični antigen. To je glikoprotein koji se stvara u stanicama prostate, a izlučuje se u sjemenu tekućinu i krv. Njegova je uloga u održavanju pokretljivosti spermija na putu do jajne stanice. PSA može biti povišen kod upale ili kod benignog povećanja prostate, no najčešće se koristi kao tumorski marker za otkrivanje karcinoma prostate te za praćenje bolesnika nakon liječenja karcinoma prostate. Redovita godišnja kontrola PSA preporuča se svim muškarcima nakon navršenih 50 godina ili ranije, ukoliko je član obitelji imao maligno oboljenje prostate.
