Rak vrata maternice jedan je od najčešćih zloćudnih tumora ženskog spolnog sustava. Unatoč jednostavnoj i pouzdanoj dijagnostici u Hrvatskoj svake godine obolijeva više od 320 žena godišnje, a umre ih, na žalost oko 100.
Danas sa sigurnošću znamo da je jedan od glavnih uzročnika u nastanku raka vrata maternice, dugotrajna, kronična (neliječena) upala rodnice i vrata maternice prouzročena humanim papiloma virusom (HPV) koji se u slučaju cervikalne infekcije prenosi spolnim putem. Poznato je više od 100 tipova HPV-a. od toga 40-tak inficira genitalni trakt. Ovisno da li se pojedini tip HPV-a našao u uzorcima karcinoma vrata maternice , dijelimo ih u viskorizičnu i niskorizičnu skupinu.
Najvažniji rizični čimbenik za nastanak raka vrata maternice je spolno prenosiva infekcija s HPV-om, ali većina žena inificiranih sa visokorizičnim tipom virusa neće razviti promjene. Kao ostali čimbenici koji pomažu da kronična infekcija HPV-om prijeđe u fazu predstadija karcinoma cerviksa (CIN) su rani početak spolnog života (prije 18. godine), mijenjanje spolnih partnera, pušenje cigareta,imunološki sustav, genetska osjetljivost.
Prosječna životna dob žena u kojih nastaju maligne i premaligne bolesti vrata maternice danas je niža nego prije nekoliko desetljeća.
Načini prevencije raka vrata maternice
Postupci prevencije obuhvaćaju mjere zaštite od svih rizičnih čimbenika koji dovode do nastanka raka vrata maternice. Pritom na prvome mjestu podrazumijevamo zaštitu od glavnog uzročnika u nastanku raka vrata maternice - to su onkogeni HPV-i koji se prenose spolnim putem. Odgovorno spolno ponašanje te primjerena zaštita tijekom spolnog odnosa (prezervativ) najbitniji su čimbenici u prevenciji ove bolesti. Cjepiva (Gardasil,Cervarix) su najučinkovitija ako se primijene prije izlaganja infekciji HPV-om, odnosno prije nego što osobe postanu spolno aktivne. Danas je aktualno cijepljenje i u osoba koje se liječe ili su već izliječene od posljedica HPV infekcije. Važno je istaknuti da žene cijepljene protiv HPV-a i dalje moraju redovito dolaziti na ginekološke preglede na kojima će se redovito uzimati Papa-test i primjenjivati potrebna dijagnostička obrada za otkrivanje raka vrata maternice i drugih tumora ostalih sijela ženskoga spolnoga sustava (jajnik, trup maternice, stidnica i rodnica).
Dijagnostika raka vrata maternice
PAPA test. Otkrivanje raka vrata maternice moguće je mikroskopskom citološkom pretragom - analizom stanica koje se uzimaju tijekom ginekološkog pregleda i razmazuju na stakalcu.
Citološkom analizom rak se može otkriti u početnom, asimptomatskom stadiju ili u predstadiju koji ginekolog ne može vidjeti prostim okom. Istodobno se u Papa-testu mogu prepoznati brojni uzročnici spolno prenosivih bolesti. Ukoliko je moguće, PAPA test se preporuča učiniti nekoliko dana nakon završetka menstruacijskog krvarenja u prvom dijelu ciklusa. Preporuča se isto tako , 48 h prije PAPA testa izostaviti primjenu intravaginalnih lijekova,tampona,toalete rodnice te apstinirati od spolnog odnosa.
Ako se Papa-testom posumnja na predstadij raka vrata maternice (CIN- LSIL,HSIL,ASC-H,) ili rak vrata maternice tada se preporuča kolposkopija . Važno je znati i da daljnji postupak , kod istog abnormalnog nalaza na PAPA testu, ovisi i o dobi pacijentice i o paritetu.
Brisevi cerviksa (Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hom., bakteriološki) - upale vrata maternice pomažu prelazak tranzitorne, akutne HPV infekcije u kroničnu fazu – fazu perzistencije te se zbog toga preporuča antibiotsko liječenje ukoliko se neka od bakterija izolira.
Kolposkop je uređaj kojim se, pod povećanjem od 8-25 puta, promatra vrat maternice . Cilj ove metode je lokalizirati abnormalni epitel i ukazati na sumnjivo mjesto s kojeg će se uzeti dio tkiva (biopsija) za patohistološku analizu HSIL (CIN II,CIN III) ili karcinoma vrata maternice. Kolposkopija traje svega 15-tak minuta, a koriste se zeleni filter svjetla za pregled krvnih žila vrata maternice te bijelo svjetlo i otopine za premazivanje vrata maternice - razrijeđena octena kiselina(3-5%) te Lugolova otopina( na bazi joda).
HPV tipizacija pomoću DNK testova (PCR, Hybrid capture 2) nam koristi za dokazivanje visokorizičnih tipova HPV (tip 16,18,45..). Preporučamo je provoditi kao dijagnostičku metodu kod nalaza ASC-US,AGC-NOS u svih pacijentica,kod follow-up nakon op.zahvata ,a kao skrining metodu za dokazivanje kronične perzistentne infekcije tek iza 25.godine života. Dakle pacijentice kod kojih je dokazana infekcija visokorizičnim HPV-om, imaju rizik za nastanak HSIL (CIN II,CIN III). U takvih pacijentica se preporuča uzimanje PAPA testa nešto češće, po posebnom algoritmu.
Spriječite rak grlića maternice redovitim kontrolama. Javite se na ginekološki pregled i PAPA nalaz do 1 godine nakon prvog spolnog odnosa, a najkasnije u 20. godini života. Ako je citološki nalaz uredan, najprimjerenije su kontrole jedanput godišnje. Ukoliko se verificira neki od predstadija raka grlića maternice(CIN) ili kronična infekcija HPV-om, daljnje pretrage – kolposkopija ili ev. HPV tipizacija će pomoći u daljnjoj obradi te odluci o pravodobnoj terapiji. (biopsija, LLETZ konizacija, konizacija ili krioterapija tekućim dušikom.)
Sve navedene dijagnostičke metode (PAPA, BRISEVI CERVIKSA, HPV TIPIZACIJA, KOLPOSKOPIJA) i terapijske postupke moguće je obaviti u ginekološkoj ambulanti Poliklinike Arcadia.
Ginekološki pregled s uzimanjem Papa-testa (nalaz do 14 dana) te kolposkopija ne oduzimaju puno vremena, metode su bezbolne, a mogu pravodobno spriječiti razvoj raka vrata maternice.
Ukoliko više od 1-2 godine bezuspješno liječite CIN promjene konzervativnim putem (farmakološkim preparatima ili alternativnim metodama), javite se u Polikliniku te u samo 3 posjete riješite problem :
- kolposkopija
- PAPA nalaz (u roku 2 tjedna)
- minimalno invazivna op. metoda LLETZ u lokalnoj anesteziji ili za blaže stupnjeve CIN-a i promjene manjeg obujma kod pacijentica koje nisu sklone operativnom načinu liječenja CIN promjena moguće je pokušati promjenu izliječiti tretmanom krioterapije TEKUĆIM DUŠIKOM (NO)
LLETZ 2000 kn + posebno PHD (za patohistološku analizu može i crvena uputnica) Ulkjučuje 2h postoperativnog boravka u dnevnoj bolnici Poliklinike.
KRIOKOAGULACIJA CERVIKSA TEKUĆIM DUŠIKOM (NO) 400,00 kn
Ponekad je zbog zahvaćenosti veće dubine grlića maternice potrebno učiniti operativni zahvat klasičnu konizaciju. Ta se metoda obavlja u općoj anesteziji.
CONIZATIO CERVICIS UTERI ET PLASTICA CERVICIS UTERI + OPĆA ANESTEZIJA 4500 KN + posebno PHD (za patohistološku analizu može i crvena uputnica). Uključuje 10 h postoperativnog boravka u dnevnoj bolnici Poliklinike.
Uspješnost operativne metode se procjenjuje 4 mjeseca nakon zahvata pomoću PAPA obriska , a potpuno izliječenje HPV infekcije grlića maternice 12 mjeseci nakon zahvata pomoću cervikalnog obriska i DNK tipizacije HPV.