Sindrom karpalnog kanala je bolest kod koje dolazi do pritiska na medijani živac (medianus) u karpalnom kanalu koji se nalazi na korjenu šake.
Karpalni kanal tvore kosti zapešća koje nadsvođuje čvrsto vezivno tkivo, poprečni karpalni ligament. Kroz njega prolaze tetive pregibača (fleksora) prstiju i živac medijanus. Kako je sam kanal čvrsto ograničen te u njemu nema niti malo slobodnog prostora, vrlo lako dolazi do pritiska na živac što uzrokuje sve simptome ove bolesti
Pritisak na živac uzrokuju svi procesi zbog kojih u kanalu postaje „tijesno“: zadebljanje tetiva, oticanje u predjelu karpalnog kanala ili suženje karpalnog kanala
Uzrok nastanka ovog sindroma ne može se sa sigurnošću utvrditi. Pretpostavlja se da je najčešće uzrokovan genetski naslijeđenim užim karpalnim kanalom. Kao uzrok moraju se isključiti sistemske bolesti kojima je sindrom karpalnog kanala samo simptom, poput dijabetesa, reumatoidnog artritisa, traume, tumora, ciste, zadržavanja vode u organizmu.
Pojava simptoma karpalnog kanala je često povezana s fizičkim aktivnostima koje opterećuju tetive u karpalnom kanalu: rad na tipkovnici, rad fizičkih radnika, dizanje utega, kućanski poslovi, itd.
Simptomi ove bolesti se razvijaju polako i postaju sve teži s vremenom:
- prolazno trnjenje u prstima, na početku tijekom noći ili ujutro nakon spavanja, a kasnije utrnutost kroz cijeli dan
- bolovi u području šake koji često bude iz sna
- mišićna slabost šake
Bolest tri puta češće pogađa žene, a pretpostavlja se da je tomu razlog uži karpalni kanal kod žena. Obično pogađa obje šake, ali su simptomi jači u dominantnoj ruci.
KANDIDATI ZA ZAHVAT
Liječenje sindroma karpalnog kanala počinje fizikalnom terapijom. Ukoliko uz adekvatnu fizikalnu terapiju ne dođe do poboljšanja ili ako se radi o uznapredovaloj bolesti potrebno je operacijsko liječenje.
PRIPREMA ZA ZAHVAT
Za zahvat nije potrebna specifična priprema. Važno je izostaviti nekoliko dana ranije, ukoliko uzimate, lijekove koji djeluju na proces zgrušavanja krvi, kao što su acetil salicilna kiselina (Aspirin, Andol...), martefarin i sl.
PRIJEM I POLIKLINIKU
U Polikliniku dolazite na dan samog zahvata u jutarnjim satima, a ako dolazite iz udaljenih područja, možete doći i dan ranije.
ANESTEZIJA
Operacija za liječenje sindroma karpalnog kanala se najčešće radi u lokalnoj anesteziji.
ZAHVAT
Zahvat se naziva dekompresija živca medijanusa jer se tim postupkom on oslobađa pritiska. Sastoji se od presijecanja ligamenta koji čini svod karpalnog kanala i, po potrebi, uklanjanja ostalih uzroka pritiska na živac.
NEPOSREDNI POSTOPERATIVNI TIJEK
Šaka se sterilno zamota, kratko vrijeme se trebaju uzimati lijekovi protiv bolova. Dozvoljeno je micanje prstima uz izbjegavanje opterećivanja šake.
KRAJNJI REZULTAT
Većina bolesnika je jako zadovoljna rezultatima operacije i „konačno se naspavaju“. Najčešće simptomi nestaju odmah nakon zahvata, ali kod nekih bolesnika oporavak traje i više tjedana.
Komplikacije su rijetke, moguć je krvni podljev, a od iznimno rijetkih komplikacija treba napomenuti infekciju, osjetljivost ožiljka na dodir i bolni regionalni sindrom. Moguć je i povratak svih simptoma ukoliko naknadno dođe do ponovnog pritiska na živac.