b_150_100_16777215_00_images_stories_cosmetics_lipo2.jpgLiposukcija je kirurška metoda uklanjanja masnog tkiva na mjestima na kojima se to ne može postići na neki drugi način. Pojmom liposkulpture opisuje se „oblikovanje tijela“ čiji je glavni cilj postizanje ljepše konture i proporcija tijela. Liposukcijom se ne rješava opća gojaznost, ali uočeno je da se kilogrami lakše gube nakon ovog zahvata.

Tretirani dijelovi tijela mogu se smanjiti i za dvije veličine. Liposukcija se može izvesti na svim dijelovima tijela na kojima je supkutano masno tkivo pristupačno i čijim se uklanjanjem postiže bolji fizički izgled, uključujući:

• obraze
  • bradu
  • vrat
  • nadlaktice
  • područje iznad grudi
  • grudi
  • struk
  • abdomen
  • leđa
  • bokove
  • stražnjicu
  • bedra
  • koljena
  • listove
  • gležnjeve.

Američko društvo plastičnih kirurga (ASPS) objavilo je da je tijekom 2007. godine u Sjedinjenim Američkim Državama obavljeno 456.828 zahvata liposukcije, čime je liposukcija postala najpopularniji kirurški zahvat u kozmetičkoj kirurgiji (podaci iz 2007. godine najnoviji su postojeći statistički podaci). Taj broj predstavlja 4 posto od 11,7 milijuna zahvata plastične kirurgije obavljenih u 2007. godini, što je povećanje za 13, 2 posto u odnosu na broj slučajeva liposukcije iz 2006. godine.

U posebne slučajeve kod kojih je liposukcija potrebna u svrhu liječenja ubrajaju se lipodistrofije, koje obuhvaćaju nekoliko sindroma s abnormalnom distribucijom masnog tkiva. Ovo stanje može biti urođeno, uzrokovano genskim faktorima ili stečeno kasnije u životu zbog nekoliko stanja. Tu su i razna druga stanja kod kojih se liposukcija i ubrizgavanje masnog tkiva mogu koristiti za rješavanje oštećenja sloja masnog tkiva, poput ulegnutih (atrofičnih) ožiljaka nakon operacije ili lipoatrofije.