b_150_100_16777215_00_images_stories_gynecology_nepl.jpg

Sterilitet (neplodnost) se dijagnosticira  u para u  kojeg niti nakon godine dana nezaštićenih spolnih odnosa ne dolazi do trudnoće.  Učestalost iznosi  oko 8-15% svih parova. Normalna plodnost iznosi oko 20% po ciklusu, ali u normalnoj populaciji zanese 60% žena  unutar perioda od 6 mjeseci, 80% unutar 12 mjeseci i oko 90% unutar 18 mjeseci.
Kada započeti sa obradom para ovisi o više faktora, a najčešće o dobi pacijentice  i  anamnezi pacijentice (operativni zahvati u zdjelici, PID, poremećaj menstrualnog ciklusa ,endometrioza..) i  anamnezi muškog partnera - preboljele bolesti…

U obradu steriliteta uključene su slijedeće pretrage:

1.    Ginekološki pregled ,PAPA i  UZV nalaz
2.    Spermiogram partnera  u Klinici (Petrova,Merkur,Vinogradska…- nakon 3-5 dana apstinencije od spolnih odnosa)
3.    Mikrobiološka obrada  vrata maternice -  bakteriološki (aerobi, anaerobi) , Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
4.    Urinokultura
5.    Hormonske pretrage 2-5.dan ciklusa  FSH,LH, E2 (estradiol), A(androstendion) ,DHEA-S, AMH, SHBG, PRL,  f-T (slobodni testosteron), TSH ,a P4 (progesteron) 21.dan m.c.
6.    Ultrazvučno ispitivanje prohodnosti jajovoda 3D SHSG (saline)

Nakon obrade koja je isključila, veće abnormalnosti u nalazu spermiograma ili je na primjer isključila UZV nalaz koji ukazuje na neprohodnost jajovoda , moguće je planirati ultrazvučnu folikulometriju (vidi pod poglavlje Ultrazvuk) u prirodnom ciklusu ili stimuliranom ciklusu tabletama  klomifen citrata te tako izliječiti velik dio pacijentica sa sterilitetom. Takvi blaži poremećaji  uključuju anovulacije- PCO sindrom, blage promjene u spermiogramu,loše tempiran dan moguće oplodnje i dr.

U slučaju potrebe za metodama potpomognute (umjetne) oplodnje MPO,a prije upućivanja na daljnje liječenje u Klinike , pacijentici su potrebne i slijedeće pretrage - serološki testovi antitijela anti HIV 1 i 2, antigen HBs, anti HBc, anti HCV, sifilis), Kg,Rh te obrada partnera serološki.