b_150_100_16777215_00_images_stories_pediatric_fireshot_capture_074_150x130_px.jpgKriptorhizam je jedan od najčešćih genitalnih problema kod dječaka. Ovaj pojam podrazumijeva nespušteni testis u skrotumu. Ako se ne liječi, kriptorhizam s vremenom uzrokuje štetne posljedice za testis.

Normalan razvoj testisa počinje vrlo rano u trudnoći. Ovisi o genu koji se nalazi u Y kromosomu, što za rezultat ima stvaranje testikularnog tkiva od 3.-5. tjedna trudnoće, a ovo tkivo počinje proizvoditi testosteron već u 9. mjesecu trudnoće.

Na početku su testisi smješteni unutar abdomena dječaka, a nakon 28. tjedna trudnoće počinju se spuštati prelazeći preko abdominalne stijenke blizu skrotuma kroz „ingvinalni kanal“, čime konačno dolaze do skrotuma na kraju pune trudnoće. Kada se jedan ili oba testisa ne mogu potpuno spustiti do skrotuma, tada kažemo da dijete ima kriptorhizam.

Prednosti liječenja u Poliklinici Arcadia

• Personalizirano liječenje vezano za potrebe vaše obitelji uz educirano osoblje za rad s djecom različite dobi.
  • Najvažnija nam je sigurnost i udobnost naših pacijenata.
  • Možete biti u istoj sobi s vašim djetetom od primitka do otpusta.
  • Ako želite, majka ili otac mogu dopratiti dijete u operacijsku salu do početka anestezije
  • Vaš dječji kirurg (dr. Varas) je dostupan direktnim kontaktom, njegov broj mobitela će vam biti na raspolaganju.

b_150_100_16777215_00_images_stories_pediatric_cri.jpgUčestalost

Oko 4% muške novorođenčadi rođene na vrijeme ima kriptorhizam, što se smanjuje na 1% dojenčadi u dobi od 6 mjeseci do 1 godine. To znači da će se mnogi slučajevi spontano riješiti prije prve godine života, posebno ako je testis palpabilan, što znači da ga dječji kirurg ili dječji urolog može opipati u donjem položaju u ingvinalnom kanalu. Spontano spuštanje nakon prve godine života nije uobičajeno.

Kriptorhizam se znatno češće javlja kod prijevremeno rođene djece (rođene prije 37. tjedna trudnoće), čak u 30% slučajeva.

b_150_100_16777215_00_images_stories_pediatric_le.jpg

Faktori rizika za pojavu nespuštenog testisa su:

- prijevremeno rođenje

- težina bebe ispod 2500 g (novorođenče)

- mala veličina djeteta za svoju gestacijsku dob (tjedni trudnoće)

- dijete blizanac

- majka izložena estrogenima tijekom prva 3 mjeseca trudnoće

- pojava kriptorhizma u obiteljskoj povijesti (rizik se povećava na 7% ako brat ima kriptorhizam i 4,6% ako otac ima kriptorhizam)

- postojanje prirođenih malformacija povezanih sa smanjenim intraabdominalnim tlakom: sindrom smežurane kože trbuha, kloakalna ekstrofija, omfalokele i „gastroschisis“ (urođeni nedostatak u dijelu trbušne stijenke), između raznih ostalih sindroma.

Ostala stanja koja mogu povećati rizik uključuju:

- konzumaciju alkohola tijekom trudnoće

- aktivno ili pasivno pušenje trudnice

- pretilost majke

- šećerna bolest majke — dijabetes tip 1, dijabetes tip 2 ili gestacijski dijabetes

- izloženost roditelja nekim pesticidima