Vaskularne anomalije kože kod djece i odraslih obuhvaćaju širok raspon lezija prisutnih od rođenja (poznate i kao madeži) ili one koje se razviju tijekom djetinjstva ili kasnije u životu.

Klasifikacija tih lezija nije ujednačena pa je čak i u medicinskoj literaturi moguće pronaći brojne razlike. Zbog toga možda neće svi kirurzi pedijatri upotrijebiti istu riječ za opisivanje iste lezije kože.

Svrha ovog članka je roditeljima djece s tim problemima olakšati razumijevanje različitih vrsta vaskularnih anomalija kao što su, naprimjer, hemangiomi te ih upoznati s koracima u liječenju i rješavanju svakog od njih, kao i s povijesti i evolucijom pojedine vrste lezije.  U ovom članku koristimo se najnovijom klasifikacijom prema dr. Johnu B. Mullikenu, izmijenjenu na radionici Međunarodnog društva za proučavanje vaskularnih anomalija (International Society of the Study of Vascular Anomalies Workshop)1.

Prednosti liječenja u Poliklinici Arcadia

• Personalizirano liječenje vezano za potrebe vaše obitelji uz educirano osoblje za rad s djecom različite dobi.
  • Najvažnija nam je sigurnost i udobnost naših pacijenata.
  • Možete biti u istoj sobi s vašim djetetom od primitka do otpusta.
  • Ako želite, majka ili otac mogu dopratiti dijete u operacijsku salu do početka anestezije
  • Vaš dječji kirurg (dr. Varas) je dostupan direktnim kontaktom, njegov broj mobitela će vam biti na raspolaganju.

Vaskularne anomalije dijele se u dvije kategorije:

1. Vaskularne malformacije: One su kongenitalne (postoje od rođenja) i uzrokovane su razvojem abnormalnih vaskularnih struktura (poput malih krvnih žila, vena, arterija itd.)  tijekom embrionalnog i fetalnog života, odnosno postoje i prije rođenja.

One uključuju:

a) Kapilarne malformacije (port-wine stains)
b) Venske malformacije
c) Limfatičke malformacije
d) Arteriovenske malformacije

2. Vaskularni tumori: hemangiomi

b_150_100_16777215_00_images_stories_vasc1.jpg b_150_100_16777215_00_images_stories_vasc2.jpg b_150_100_16777215_00_images_stories_vasc3.jpg